Kočevski gozdovi so s svojo lepoto in skrivnostnostjo mpogosto burili človeško domišljijo. Ljudje so okoli naravnih pojavov in nenavadnih dogodkov, ki si jih niso znali razložiti, spletali zgodbe. Ob skovikanju sov, pokanju vej v gozdu in spremembam v številu polšje populacije, je nastala pripoved o polšjem možicu (kočevarsko: Pilihmandle), pritlikavem bitju, ki je v času polšjega lova nagajalo kočevskim polharjem. Polšji možic kot varuh polhov Polšji možic je ponoči polharje…
O božičnem času pri Kočevarjih
Čar božiča je v vzdušju pričakovanja in topline. Vera je bila pomembna v življenju Kočevarjev Kočevarji so bili vedno globoko verni katoličani. To dokazujejo tudi sakralni objekti, ki so jih…
Pohištvo na Kočevskem v 19. in 20. stoletju
Moja terenska opažanja Leta 1985 sem se priselil v Kočevje in praktično takoj začel z raziskovalno-restavratorskim delom v tem okolju. Do danes sem si ogledal in raziskal nekaj sto kočevarskih…
John B. Gladitsch: zgodba ameriškega Kočevarja
Pot v Ameriko Leta 1956, ko sem bil star 4 leta, smo iz Avstrije šli v Ameriko. Moja starša sta na Kočevskem živela do leta 1938, ko je oče v Ljubljani odprl trgovino z oblačili, kjer je prodajal obleke, izdelane v podjetju Kresse iz Kočevja.…
Cerkev Marijinega vnebovzetja v Stari Cerkvi
Cerkev Marijinega vnebovzetja v Stari Cerkvi pri Kočevju. Foto: Anja Moric.…
Kočevarska folklorna skupina Društva Kočevarjev – staroselcev
Ko sem brskala po spominih, sem spoznala, od kod izvira moje zanimanje in predanost za kočevarski jezik – Kočevarščino – ter zgodovino Kočevarjev. V bistvu me spremlja že od malih…
Dnevi kočevarske kulture: projekt treh občin
Ali veš, kdo so Kočevarji? Morda veš, kako se po kočevarsko reče “dober dan”? Veš, kako se naredi pobolica? Ali veš, kje vse so včasih živeli Kočevarji? Na taka in…