Category

Kočevarske skupnosti

Dogodki Kočevarske skupnosti

Nemško govoreča skupnost: Razmislek o različnosti v regiji Alpe-Adria

Regija Alpe-Adria, v katero uvrščamo tudi avstrijsko Koroško in Štajersko, Julijsko krajino, Slovenijo in Istro, je laboratorij številnih značilnosti, ki narode na tem območju ločujejo in hkrati povezujejo. Četudi se je že izteklo, »težko« 20. stoletje s svojimi nacionalizmi, vojnami in konflikti še vedno vpliva na vsakdan regije. Etničnost ostaja pomemben del človekove identitete, njeno proučevanje pa je ena izmed ključnih dimenzij znanstvene misli začetka 21. stoletja.  Odnosi med Avstrijo…

Ni komentarjev
Dediščina Dogodki Kočevarske skupnosti Turizem

Študentski projekt za ureditev etnološke zbirke Kočevarjev v Občicah

Društvo Kočevarjev – staroselcev Ob glavni cesti, ki vodi skozi vas Občice v občini Dolenjske Toplice, stoji obnovljena stara domačija modre barve. V njej ima od leta 1998 svoje prostore Društvo Kočevarjev – staroselcev. Društvo je bilo ustanovljeno leta 1992 in skrbi za promocijo in ohranjanja kočevarske kulture ter kulturne dediščine. Glavne dejavnosti Društva so usmerjene v delovanje folklorne skupine, izdajo časopisa Bakh – Pot, poučevanje nemščine in kočevarščine ter…

Ni komentarjev
Kočevarske skupnosti

Kje vse živijo Kočevarji? – 2. del: Kočevarji v New Yorku

Kočevarji v New Yorku: prva postojanka – Brooklyn Za povezovanje prvih kočevskih priseljencev v ZDA in njihovo lažjo prilagoditev na življenje v novem okolju je bilo zelo pomembno cerkveno življenje. Prvi center srečevanja newyorških Kočevarjev je bila cerkev Vseh Svetih v Brooklynu. Od leta 1886, ko se je v njej poročil prvi kočevarski par, je število kočevarskih porok stalno naraščalo. Vrh je doseglo leta 1907 z 46 porokami, kar je…

Ni komentarjev
Kočevarske skupnosti Zgodovina

Kje vse živijo Kočevarji? – 1. del: Kočevarji v Clevelandu

Zlasti v poletnih mesecih lahko na kočevskih cestah opazimo vse več avtomobilov s tujimi registrskimi tablicami, včasih tudi kakšen avtobus. Poleg obiskovalcev, ki jih na Kočevsko privabi neokrnjena narava, so med njimi tudi taki, ki na Kočevskem iščejo svoje korenine. Kočevarji in potomci Kočevarjev obiskujejo vasi, kjer so živeli njihovi starši ali stari starši. Obiskujejo tudi arhive, da bi našli podatke o svojih prednikih. Izseljevanje s Kočevske Čeprav je zgodovino…

Ni komentarjev
Kočevarske skupnosti Šport

»Kočevarski« zvezdnik med junaki svetovnega prvenstva: kočevarski nogometaši

Najodmevnejši športni dogodek leta 2022 je bilo nedvomno pred kratkim končano svetovno nogometno prvenstvo v Katarju. Najpomembnejša obstranska stvar na svetu je bila več kot en mesec osrednja tema pogovorov ne le v športnih krogih, pač pa tudi nasploh. Nogometni mundial le redke pusti ravnodušne, zadnji turnir svetovne reprezentančne smetane pa je bil še posebej zanimiv tudi za kočevske ljubitelje te igre. Razlog za to se skriva v prav posebnem…

Ni komentarjev
Kočevarske skupnosti Kultura

John B. Gladitsch: zgodba ameriškega Kočevarja

Pot v Ameriko Leta 1956, ko sem bil star 4 leta, smo iz Avstrije šli v Ameriko. Moja starša sta na Kočevskem živela do leta 1938, ko je oče v Ljubljani odprl trgovino z oblačili, kjer je prodajal obleke, izdelane v podjetju Kresse iz Kočevja. Ob koncu druge svetovne vojne sta moja starša živela na Jesenicah. Njuni slovenski prijatelji so jima predlagali, da je najbolje, da zbežita iz države, zato sta spakirala in odšla. Z nekaj osebnimi predmeti, sta se z očetovim tovornjakom “Holtz Gazer” odpeljala čez mejo.  Najdragocenejši predmeti, ki jih še vedno hranim, so družinske fotografije, ki jih je posnel moj oče na Kočevskem in vezani originalni izvodi “Kočevarskega koledarja” (Gottscheer Kalender), od…

Ni komentarjev
Exit mobile version