Vas Topli Vrh Ko se danes iz Črmošnjic po asfaltni cesti vzpenjamo proti smučišču Gače ali še naprej v notranjost prostranega gozda, lahko le slutimo, da gremo skozi eno izmed večjih nekdanjih kočevarskih vasi na tem delu Kočevskega roga. To je Topli Vrh, ki leži na prisojni legi hriba Topli vrh. Na tem vrhu je že v prazgodovini bilo gradišče oziroma višinsko naselje, ki je nadzorovalo cestno povezavo v dolini.…
Mala Knežja jama in Jama nad Dolgim vodnjakom: arheološki najdišči v osrednjem delu Kočevskega Roga
Prisotnost človeka na Kočevskem v prazgodovini Splošno prepričanje je, da Kočevski Rog ni bil poseljen do 14. stoletja, ko so Ortenburžani na ta prostor naselili kočevske Nemce. Skromne arheološke najdbe…
Železarna na Dvoru: zgodba o uspehu (in propadu) Auerspergove železolivarne
Prva zamisel o ustanovitvi železarne na Dvoru sega v leto 1763, ko je knez Heinrich Auersperg prvič zaprosil za koncesijo. Zaradi nasprotovanja lastnikov drugih železarn na Kranjskem, ki so se…
Odsev plemiškega sveta v kočevarskem pesemskem izročilu
Kočevarski par (Balthasar Hacquet 1778)…
Kaj dela Micika v püngradi na Kočevskem? – Pesmi Prekmurcev na Kočevskem
O večkulturnosti območja širše Kočevske bi lahko razmišljali kot o eni sami prepleteni »kulturi« oz. skupnosti. Tam namreč živijo ljudje, priseljeni iz vseh vetrov in je kulturna raznolikost sestavni del…
Pokopališče v Starem Logu
Pokopališče v Starem Logu (Altlag) pri Kočevju je eno izmed najbolj ohranjenih kočevarskih pokopališč. Ni zgolj kraj večnega počitka Staroložanov, temveč hkrati priča o dogodkih, ki so zaznamovali Stari Log z okolico kot tudi širšo Kočevsko regijo. Pokopališče je kot priča preteklosti in kraj srečevanja različnih spominov pomemben kraj za vzpostavitev dialoga in razumevanje skupne kulturne dediščine. Medvojna…
Nemško govoreča skupnost: Razmislek o različnosti v regiji Alpe-Adria
Regija Alpe-Adria, v katero uvrščamo tudi avstrijsko Koroško in Štajersko, Julijsko krajino, Slovenijo in Istro, je laboratorij številnih značilnosti, ki narode na tem območju ločujejo in hkrati povezujejo. Četudi se…
Umetniško udejstvovanje na Kočevskem
Umetniško udejstvovanje, tako akademskih kot ljubiteljskih umetnikov, ima na Kočevskem poseben značaj. Po eni strani je močno povezano z naravnimi danostmi tega območja, po drugi strani pa svoj izraz išče…
Premogovnik Kočevje: Burna kočevska rudarska zgodovina
Kočevska je znana po svojih naravnih bogastvih, zlasti prostranih, neokrnjenih gozdovih. V (ne tako davni) preteklosti pa je to območje bogatila še ena naravna dobrina, ki je pomembno zaznamovala življenje…
Sprehod po vasi Občice (koč. Khrapflern)
»Ali ni, če gledamo intimno, tudi najskromnejše bivališče lepo?« S podobnimi mislimi kakor francoski filozof Gaston Bachelard (1884-1962), ki je odnosu do občutenja hiš in prostorov namenil delo Poetika prostora, sem se…
Ris, skrivnostna mačka slovenskih gozdov
Verjetno risa v naravi nikoli ne bomo srečali. Morda bomo uzrli odtis njegovih stopinj v blatu ali snegu. Pa vendar že sama misel na to, da nas izza bližnje skale…
Kočevski rudar Franc Volf: spomini na rudarsko življenje v Kočevju
Še živečih nekdanjih kočevskih rudarjev je žal iz leta v leto vse manj. Eden od tistih redkih upokojenih knapov, ki se še vedno z velikim veseljem in ponosom spominja svojih…
Študentski projekt za ureditev etnološke zbirke Kočevarjev v Občicah
Društvo Kočevarjev – staroselcev Ob glavni cesti, ki vodi skozi vas Občice v občini Dolenjske Toplice, stoji obnovljena stara domačija modre barve. V njej ima od leta 1998 svoje prostore…
130 let kočevske železnice
Otvoritev kočevske železnice »Hej, kako je pokalo včeraj po Dolenjskem, doli proti Kočevski zemlji! In prav je bilo tako. Saj takega narodno-gospodarskega praznika ne bo slavila izlepa tamošnja generacija, sedanja…
Kje vse živijo Kočevarji? – 2. del: Kočevarji v New Yorku
Kočevarji v New Yorku: prva postojanka – Brooklyn Za povezovanje prvih kočevskih priseljencev v ZDA in njihovo lažjo prilagoditev na življenje v novem okolju je bilo zelo pomembno cerkveno življenje.…